
Pacienţii care iau antidepresive descoperă că acestea dau o puternică dependenţă
Pacienţii care încearcă să oprească administrarea antidepresivelor spun adesea că nu pot face acest lucru. Într-un studiu recent care a inclus 250 de utilizatori pe termen lung ai medicamentelor de uz psihiatric – majoritatea antidepresive – aproape jumătate dintre aceştia care au renunţat la medicamentele prescrise descriu efectele întreruperii ca fiind severe. Aproape jumătate dintre cei care au încercat să renunţe la ele nu au putut din cauza acestor simptome.
COMENTARIU
Înţelegând faptul că vindecarea şi eradicarea problemelor de sănătate ar reduce profiturile, industria farmaceutică are un interes ascuns în a face pacienţii să devină nu doar dependenţi de medicamente ci şi fizic dependenţi de acestea. Epidemia opioidelor care bântuie în prezent America este un exemplu deosebit de grav al acestui lucru,
În vederea maximizării profiturilor, firmele farmaceutice produc medicamente destinate în mod deliberat să trateze doar simptomele bolilor ignorând cauzele primare ale acestora. După cum arată conceptul medicinei celulare dezvoltat de Dr.Rath, cauza primară a majorităţii bolilor cronice ale zilelor noastre este deficitul cronic de vitamine, minerale, aminoaciti şi alte elemente nutritive specifice. Terapiile bazate pe principiul prevenirii şi corectării deficienţelor nutriţionale sunt nu doar ignorate de companiile farmaceutice ci le sunt chiar opuse. Acest lucru se întâmplă din cauza faptului că disponibilitatea continuă a acestor terapii constituie o ameninţare la adresa supravieţuirii pe termen lung a industriei farmaceutice.
Află despre adevărata natură a industriei farmaceutice pentru a înţelege de ce Dr.Rath şi Fundaţia sa sunt unul dintre cele mai mari obstacole în calea sănătăţii globale, citind articolul Adevărul despre industria farmaceutică de pe site-ul nostru,
Publicat cu permisiune